Temat - psy (opieka, szczeniaki, szkolenia)

zarówno przez osoby niezrzeszone w żadnym związku kynologicznym bądź (w przypadku hodowli kotów) związku felinologicznym, jak i występują przypadki łamania etyki hodowcy przez członków zrzeszonych np. w ZKwP i prowadzących hodowlę

Temat - psy (opieka, szczeniaki, szkolenia)

Co to jest pseudohodowla?

Pseudohodowla ? niezarejestrowana hodowla nierasowych, nierodowodowych zwierząt domowych, nieposiadająca uprawnień hodowlanych. Hodowle tego typu prowadzone są zarówno przez osoby niezrzeszone w żadnym związku kynologicznym bądź (w przypadku hodowli kotów) związku felinologicznym, jak i występują przypadki łamania etyki hodowcy przez członków zrzeszonych np. w ZKwP i prowadzących hodowlę rodowodowych psów1. Pseudohodowle funkcjonują dla zysku finansowego2 i rozmnażane są w nich psy i koty w typie "modnych", popularnych ras.

Termin pseudohodowla został ukuty w środowisku miłośników psów rasowych i zarejestrowanych hodowców na określenie osób, które masowo rozmnażają nierasowe zwierzęta dla zysku. Popularny jest głównie wśród kynologów, osób pracujących w schroniskach dla zwierząt. Najczęściej nazwę stosuje się w odniesieniu do nielegalnych hodowli psów, rzadziej kotów.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pseudohodowla


Bezpieczny dom dla psa

Najlepszym schronieniem dla psa jest dom jego właściciela lub zrobiona dla niego buda. Dlatego właściciele psów powinni zawsze interesować się tym, w jakich warunkach żyją ich psy. Starają się więc stwarzać domy przyjazne psom. Takie domy charakteryzują się tym, że psy posiadają w nich swój własny kąt, w którym mogą odpocząć i przespać się oraz zająć swoimi własnymi sprawami. Poza tym przyjazny dom dla psa jest po prostu bezpiecznym domem. Pies musi być chroniony przed możliwością upadku ze schodów czy wybiegnięcia na ulicę przez otwartą bramę. Poza tym powinien on mieć zapewniony dostęp do najlepszego dla siebie jedzenia, w przeciwnym razie nie będzie on szczęśliwym psem i z czasem zacznie sprawiać problemy swojemu właścicielowi.


Psi rodowód

Rodowód ? wykaz przodków danego zwierzęcia zestawiony w kolejności następujących po sobie pokoleń, obejmujący szczegółowe dane każdego z ujętych osobników, takie jak: daty i miejsca urodzenia, numery hodowlane, imiona, nazwy i ewentualnie numery hodowców (hodowli), także dane dotyczące cech użytkowych.

Rodowód jest podstawą określenia przypuszczalnej wartości osobnika według oceny jego przodków, a także układania planów kojarzeń i oceny stopnia pokrewieństwa poszczególnych osobników.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodow%C3%B3d_(kynologia)