Ogrodzenia i furtki w ogrodach

ewniane potrafią bardzo okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji. Zajmują się także ich malo

Ogrodzenia i furtki w ogrodach bramy i furtki śląsk

Stawianie płotów jako tradycyjna metoda ogradzania posesji

Stawianie płotów stanowi tradycyjną metodę ogradzania różnych posesji. Trzeba również przyznać, że dobrze zadbane płoty drewniane potrafią bardzo okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji.

Zajmują się także ich malowaniem i dostawianiem nowych elementów. Wydaje się, że możliwość przeprowadzania przy płotach własnych prac konserwatorskich stanowi ich dodatkową zaletę, ponieważ w przypadku nowoczesnych ogrodzeń bywa tak, że właściciel nie jest w stanie samodzielnie ich naprawić i musi zawsze korzystać z fachowej pomocy, co wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów.


Płot a ogrodzenie - Wikipedia

Płoty jako ogrodzenia powszechne są na wsiach, w polskich miastach występują na terenie osiedli domków jednorodzinnych lub ogródków działkowych. W innych krajach zachodnich, szczególnie w amerykańskich miastach, a właściwie na ich przedmieściach posesje często nie są ogradzane płotami. Moda na posesje bez ogrodzeń także pojawiła się w Polsce. Duże zakłady pracy najczęściej ogradzane są prostymi płotami z siatki, lub z betonowych komponentów, natomiast płoty okalające posesje mają walory estetyczne. Zazwyczaj najbardziej urozmaicone elementy ogrodzenia znajdują się od strony frontowej działki. Płotami ogradzane są też na wsiach budynki gospodarcze.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płot


Kwestia bramy w Wikipedii

Brama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.

Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:

warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach). Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.
w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych.
triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama