O pracy geodety oraz jego obowiązkach

a przez geodetów bardzo specjalistycznych sprzętów. Tymczasem tego rodzaju usługi bardzo często są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, dlatego nie mogą być one bardzo drogie, ponieważ osoby prywatne nie mogłyby sobie pozwo

O pracy geodety oraz jego obowiązkach

Tanie usługi geodezyjne

Często wykonywane usługi geodezyjne należą do stosunkowo tanich. Dzieje się tak dlatego, że ich wykonywanie raczej nie jest problematyczne i nie wymaga posiadania przez geodetów bardzo specjalistycznych sprzętów.

Tymczasem tego rodzaju usługi bardzo często są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, dlatego nie mogą być one bardzo drogie, ponieważ osoby prywatne nie mogłyby sobie pozwolić na ich zamówienie, a sami geodeci w takim wypadku nie mogliby zarabiać. Poza tym takie usługi geodezyjne, jak pomoc w stworzeniu planu rozbudowy domu czy wytyczeniu do niego drogi dojazdowej spełniają funkcje użytkowe, a jednocześnie pozwalają one na zgodne z prawem użytkowanie prywatnej posesji. Geodeci wykonujący tego rodzaju zlecenia bardzo często prowadzą prywatne strony internetowe.


Geodeta ? najpopularniejsze zadania

Usługi geodezyjne to jedne z najbardziej potrzebnych usług właściwie na każdej nieruchomości. Począwszy od zakupu własnej działki musimy przecież wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych ośrodków miejskich.

Nic więc dziwnego, że geodeta najczęściej zajmuje się wytyczaniem działek i tworzeniem map, na które następnie na przykład architekt nanosi plan zagospodarowania terenu. Taka działalność ma znaczenie nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale także jeśli chodzi o przedsiębiorstwa czy deweloperów i tak dalej.


Geodeta z przeszłości. Wikipedia

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły