Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci?

łych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szcze

Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci?

Wikipedia: Geodezja w Polsce

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Geodeta ? czym się zajmuje?

Geodezja jest jedną z istotniejszych dziedzin nauki, jeśli chodzi na przykład o nieruchomości. To właśnie działalność geodety jest niezbędna, jeśli musimy wyznaczyć teren pod budowę domu czy rozsądzić sąsiedzki spór.

Niewątpliwie taka działalność cieszy się sporą popularnością. Właściwie w każdym większym mieście znajdziemy zupełnie profesjonalne usługi geodezyjne, gdzie uprawniony do wykonywania zawodu geodeta udzieli nam odpowiedzi na najbardziej intrygujące nas pytania czy też wskaże teren a także stworzy odpowiednie mapki pomagające na przykład w budowie własnych czterech ścian. Nie da się więc ukryć, że skorzystanie z usług geodety jest w wielu przypadkach naprawdę niezbędne w codziennym życiu.


Geodezja wyższa Wikipedia

Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej.

Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?, np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa