Czy geodeta to dobry zawód?

ji?Dużo roboty w tej geodezjiDobry geodeta nie musi martwić się o swoja pracę, zawsze znajdzie się coś do roboty, a w razie czego można przecież założyć własną firmę. W tej dziedzinie jeszcze długo będzie coś do roboty, ponieważ g

Czy geodeta to dobry zawód? Planowanie, mapy geodezyjne i obliczenia- tak można podsumować pracę geodety. Generalnie prawdopodobnie każdy będzie kiedyś jakiegoś zatrudniał- np. - co trzeba wiedzieć o geodezji?

Dużo roboty w tej geodezji

Dobry geodeta nie musi martwić się o swoja pracę, zawsze znajdzie się coś do roboty, a w razie czego można przecież założyć własną firmę. W tej dziedzinie jeszcze długo będzie coś do roboty, ponieważ geodeta jest potrzebny wszędzie tam, gdzie coś się buduje.

Ekspertyza geodety ma miejsce również po zakończeniu budowy- inwentaryzacja powykonawcza- ma na celu sprawdzenie i ewentualna poprawa danych na mapce, względem stanu rzeczywistego położenia, wysokości itp. sprawdzanego budynku. Więc praca dla geodety jest, i jeszcze długo będzie.


Praca geodety- biuro i teren

Praca geodety odbywa się na różnych płaszczyznach oraz nie tylko w biurze. Jest to praca wymagająca zarówno poruszania się na zewnątrz jak i siedzenia w biurze. Do biurokratycznych rzeczy, które robią geodeci w ramach swoich usług należą między innymi obliczenia na podstawie dokonanych pomiarów, uzupełnianie mapek geodezyjnych oraz przygotowywanie dokumentów do urzędów.

Wielu doświadczonych geodetów korzysta z pomocy młodszych kolegów przy wykonywaniu pomiarów w terenie, podczas gdy oni mogą załatwiać wymagające doświadczenia sprawy urzędowe.


Geodezja a miernictwo

Geodezja dzieli się na wyższą oraz niższą (miernictwo). Najczęściej właśnie spotyka się geodetów zajmujących się geodezja niższą, czyli właściwie miernictwem. Geodezja niższa to pomiary poniżej 750 km kwadratowych, bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Taki mierniczy właśnie będzie mierzył teren pod inwestycję, wykonywał inwentaryzację, nadzorował budowę itd.

Geodezja wyższa zajmuje się dużo większym obszarem, czyli np. powierzchnie regionów, krajów czy całej Ziemi.