Artykuł o fotowoltaice

w taką instalację? Przede wszystkim, takie rozwiązanie jest bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie pokrycia dachowego, które w normalnych warunkach nie jest przecież eksploatowane w żaden sposób. Niewykorzystana przestrzeń p

Artykuł o fotowoltaice

Świetny pomysł na zagospodarowanie dachu

Najczęściej panele słoneczne czy instalacje związane z fotowoltaiką wykorzystują pokrycie dachowe. Dlaczego warto uzbroić nasz dach w taką instalację? Przede wszystkim, takie rozwiązanie jest bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie pokrycia dachowego, które w normalnych warunkach nie jest przecież eksploatowane w żaden sposób. Niewykorzystana przestrzeń pracuje ?sama na siebie? a my możemy cieszyć się z uzyskania energii elektrycznej dzięki nowoczesnym instalacjom. Jest to nie tylko wielka oszczędność, ale i sposób na bardzo efektywne wykorzystanie zbędnej przestrzeni. Dzięki temu, że panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne są umieszczane na dachu unikamy tworzenia dodatkowych obiektów w naszym otoczeniu.


Dlaczego energia słoneczna i fotowoltaika to sposoby na pozyskanie energii, którymi warto się zainteresować?

Możliwość uzyskania gwarancji na instalacje związane z produkcją energii elektrycznej ze Słońca to jedna z największych zalet tego rozwiązania. Chociaż wiele osób obawia się nowoczesnych rozwiązań w produkcji energii we własnym domu, taka gwarancja może zapewnić nam bezpieczeństwo, nawet jeśli umieszczone na naszym dachu czy w pobliżu domu panele słoneczne czy fotowoltaiczne nie działają tak jak trzeba. Okazuje się, że gwarancja na takie instalacje jest szalenie istotna, gdyż większość elementów tego układu jest bardzo kosztowna. W związku z możliwościami uzyskania sporej kwoty ze środków na przykład Unii Europejskiej warto na pewno zastanowić się nad montażem takiej instalacji, jak panele słoneczne na dachu naszego domu.


Warto wiedziec

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika